Gods Country Duathon 2012

Age Group Results

March 25, 2012


Questions About Results Email Runsfar@kc.rr.com RaceDay Timing Solutions


Long Course

Female Overall Winners

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      13  KELLY COOL                 28   30    1     18:09.7    1     39:35.1    1     39:03.2    1     19:03.9   1:55:52.1    

Female 30 to 39

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      29  RUTH VAN WYE               25   38    1     20:27.3    1     46:37.2    1     45:21.1    1     20:33.9   2:12:59.5    
     2      37  TRUDI ELLIOTT              26   35    2     22:17.6    2     53:44.6    2     52:48.1    2     24:50.7   2:33:41.2    

Female 40 to 49

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      31  JEAN LUCAS                 38   44    1     20:58.5    1     44:20.4    1     45:04.3    1     24:06.8   2:14:30.2    

Female 50 and over

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      26  SANDRA COLLINS             53   50    1     22:03.2    1     41:39.2    1     40:56.4    1     24:00.0   2:08:38.9    
     2      41  ANITA GONZALEZ             45   50    2     29:48.1    2   1:03:53.5                     2   1:35:00.9   3:08:42.7    

Male Overall Winners

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  JEFF KEELE                 18   30    1     16:11.2    1     35:27.1    1     34:38.4    1     18:05.0   1:44:21.9    

Male 19 and under

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      14  LEVI BALLOU                 5   14    2     18:45.0    1     39:22.0    1     38:30.2    1     19:15.0   1:55:52.4    
     2      20  RYAN FALKENRATH            10   10    1     17:57.3    2     41:55.3    2     42:25.1    2     19:54.3   2:02:12.1    

Male 20 to 29

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       3  TRISTAN COLLINS            52   27    1     16:16.2    1     36:56.2    1     36:00.0    1     18:01.3   1:47:13.8    
     2      16  CHRIS SNYDER               60   29    2     18:20.3    2     40:06.7    2     38:40.6    2     19:32.7   1:56:40.4    
     3      40  SPENSER LINARES             6   24    4     24:40.4    4   1:04:01.0                     3   1:35:19.2   3:04:00.7    

Male 30 to 39

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  HECTOR SOTO                24   36    1     16:18.2    2     38:51.8    2     37:20.3    1     17:31.2   1:50:01.7    
     2       6  BRIAN ROBISON              20   39    5     17:14.1    3     38:38.3    4     38:06.8    2     18:02.6   1:52:01.9    
     3       9  JOEL TERRY                 58   31    6     18:00.3    4     38:03.7    3     36:37.8    3     20:15.3   1:52:57.3    
     4      10  JEREMIAH WRIGHT            15   32    2     16:47.5    1      0:00.0    1     39:54.8    4     56:26.2   1:53:08.6    
     5      15  DAN SCHAEFFER              13   34    7     18:21.6    7     39:42.2    5     37:32.9    5     20:42.2   1:56:18.9    
     6      17  JAMIE FARMER                9   37    3     16:50.9    5     39:37.5    6     39:28.0    6     20:53.9   1:56:50.4    
     7      24  PHIL OBERZAN               16   34    4     17:00.5    6     40:50.7    7     41:43.9    7     26:17.5   2:05:52.8    
     8      28  COREY LUTTERS              11   37   12     20:26.7   11     45:01.9   10     42:20.1    8     22:09.6   2:09:58.5    
     9      32  MITCH BELLER               14   31    8     19:03.8    8     42:57.8    9     42:46.4    9     29:57.8   2:14:46.0    
    10      33  JEFF JOHNSON               12   33    9     19:35.1    9     43:16.0    8     41:14.9   10     31:38.4   2:15:44.6    
    11      34  JOHN BURNS                 22   34   10     20:05.3   10     44:14.4   11     45:13.4   11     26:54.2   2:16:27.4    
    12      36  COREY HIRTZ                17   37   11     20:26.0   12     45:11.6   12     44:37.0   12     30:43.5   2:20:58.2    

Male 40 to 49

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  ROGER WILLIAMS             51   46    1     17:07.2    1     34:58.6    1     34:01.2    1     19:19.3   1:45:26.4    
     2       8  CRAIG MEYER-ARENTH         50   44    5     18:43.7    2     37:27.1    2     36:10.3    2     20:27.9   1:52:49.2    
     3      12  ALLYN SMITH                35   45    2     17:26.7    4     40:12.1    3     37:57.0    3     19:14.3   1:54:50.3    
     4      18  SHAWN BEETON               33   40    4     18:36.5    5     40:18.6    4     38:53.4    4     22:20.8   2:00:09.4    
     5      19  DAVID ROMISCH              55   46    8     19:48.7    6     39:42.5    6     38:34.1    5     23:33.9   2:01:39.4    
     6      21  DAVID PING                 57   43    3     18:05.9    3     39:27.4    5     40:23.2    6     24:22.5   2:02:19.2    
     7      22  BRIAN THOMAS               29   47    6     19:02.9    7     43:00.2    8     42:45.4    7     19:31.0   2:04:19.7    
     8      23  MIKEL MAYFIELD             34   40   10     21:40.5    9     42:03.5    7     38:27.3    8     22:25.2   2:04:36.6    
     9      25  BO GUYDOSH                 36   40    7     19:15.7    8     43:42.2    9     43:29.4    9     20:09.2   2:06:36.5    
    10      38  DAVID HALL                 31   45    9     21:30.9   10     57:13.8   10     55:31.8   10     26:42.1   2:40:58.8    

Male 50 and over

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  JONATHAN GROENE            43   50    1     17:06.5    2     38:14.0    2     36:54.9    1     19:20.7   1:51:36.1    
     2       7  GARY CALTON                44   53    3     17:13.6    3     38:49.7    3     37:37.5    2     19:01.6   1:52:42.5    
     3      11  KEVIN COLLINS              54   50    4     19:03.2    4     38:07.6    4     36:48.1    3     20:51.1   1:54:50.1    
     4      27  KEITH DOWELL               42   57    2     17:12.2    5     42:58.1    5     45:02.3    4     23:44.2   2:08:56.9    
     5      30  DIRK DAVIS                 41   50    5     20:25.4    6     43:08.5    6     42:28.7    5     27:20.0   2:13:22.7    
     6      35  CORY LANGFORD              40   51    6     21:01.8    7     46:11.4    7     48:10.3    6     22:22.9   2:17:46.5    
     7      39  STEVE BURNS                59   59    7     24:54.2    1      0:00.0    1     54:31.9    7   1:23:05.9   2:42:32.2    

Clydesdale

Male Overall Winners

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  JEFF ONEILL                47   30    2     21:27.9    2     50:42.5                     2     43:03.6   1:55:14.0    

Male 99 and under

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  MARK FLETCHER              49   44    1     18:04.6    1     40:43.3    1     39:30.0    1     21:23.8   1:59:41.8    
     2       3  CHRIS HITTNER              56   34    2     19:42.7    2     42:25.6    2     41:12.6    2     24:31.0   2:07:52.0    
     3       4  JOSHUA BURDETTE            48   34    3     21:50.6    4     50:17.5    4     42:31.3    3     23:07.8   2:17:47.3    
     4       5  JOHN DOTSON                46   45    4     25:17.1    3     43:31.5    3     41:38.9    4     30:58.1   2:21:25.7    

Co-ed Team

Female Overall Winners

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       3  SHARON DICKS              204   40    1     20:24.0    1     42:31.5    1     42:45.8    1     20:26.0   2:06:07.3    

Male Overall Winners

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  JP BROCKET                203   38    1     18:44.2    1     33:27.1    1     32:53.2    1     20:06.1   1:45:10.7    

Mixed 0-99

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  DAMIAN ALMANZA            201   40    1     22:35.2    2   1:09:13.1                     1     21:49.0   1:53:37.4    
     2       4  ALEX LAUERMAN             202   28    2     23:57.1    1     41:47.1    1     41:57.4    2     24:03.1   2:11:44.8    

Elite

Female Overall Winners

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  JANNA VAVRA                 4   31    1     19:33.2    1     38:02.8    1     37:51.7    1     22:55.4   1:58:23.2    

Male Overall Winners

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  TIGE LAMB                   1   41    1     14:42.1    1     33:43.0    1     32:44.2    1     17:11.5   1:38:20.9    

Male 0-99

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  PAUL CHAPMAN                3   45    2     16:46.2    1     35:12.4    1     34:07.8    1     18:18.1   1:44:24.6    
     2       3  JEFF BAKER                  2   30    1     14:42.9    2     37:17.2    2     36:32.6    2     16:41.1   1:45:13.9    

Long Course Female Relay

Female Overall Winners

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----   ---- Bike ----   ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  SHARMION LINSEEISEN       205   44    1     22:46.6    1     47:00.9    1     49:39.5    1     21:46.1   2:21:13.2  
 

  Gods Country Duathon 2012

Age Group Results

March 25, 2012


Questions About Results Email Runsfar@kc.rr.com RaceDay Timing Solutions


Short Course

Female Overall Winners

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       9  ANGELA REDFERN            131   35    1     18:50.9    1     40:23.2     59:14.2    

Female 19 and under

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      52  YVONNE ENGLEHART          173   17    1     23:10.7    1   1:01:40.1   1:24:50.8    
     2      57  ARYEL DOTSON              162   18    2     29:41.8    2   1:06:37.5   1:36:19.3    

Female 30 to 39

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      23  EMILY JOHNSON             126   35    3     21:57.5    1     44:32.3   1:06:29.9    
     2      28  CARISSA LAND              127   31    1     19:53.3    2     47:16.1   1:07:09.5    
     3      33  ERIN TOMPKINS             130   33    2     21:01.7    3     48:43.1   1:09:44.9    
     4      34  PAIGE CRAIN               129   39    4     23:42.0    4     46:03.1   1:09:45.2    
     5      45  MELISSA DEHNERT           167   37    5     23:56.0    5     51:22.5   1:15:18.5    
     6      50  STEPHANIE GODINEZ         132   30    6     25:09.4    6     54:30.9   1:19:40.4    
     7      58  EMMA GOSSETT              128   32    8     36:55.7    7   1:01:42.1   1:38:37.9    
     8      60  MINDY MCCALLA              27   38    7     27:43.3    8   1:13:28.6   1:41:12.0    

Female 40 to 49

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      25  VICKIE LAMB               142   41    1     21:16.8    1     45:38.2   1:06:55.1    
     2      48  WENDY GUILBEAU            144   42    2     24:18.3    2     54:49.3   1:19:07.7    
     3      49  ANDREA STARKS             143   40    3     26:20.9    3     53:02.7   1:19:23.7    
     4      56  CARLA HALL                141   45    4     29:42.5    4   1:05:14.5   1:34:57.1    
     5      59  KRISTI TALLENT            140   47    5     30:37.4    5   1:08:48.0   1:39:25.4    

Female 50 and over

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      46  SHEILA BIGLER-LUKE        150   51    1     24:42.2    1     51:21.0   1:16:03.3    
     2      55  LAURA LEE SCHAUFLER       149   52    2     32:12.4    2   1:01:06.2   1:33:18.7    

Male Overall Winners

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  BOBBY SUMMERS             165   36    1     16:44.7    1     34:49.6     51:34.3    

Male 19 and under

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      19  CALEB SMITH               101   11    1     18:57.7    1     43:58.2   1:02:55.9    
     2      27  ANDY ROMISCH              164   15    3     21:46.1    2     45:19.4   1:07:05.5    
     3      39  LANCE BALLOU              100   10    4     22:12.9    3     49:51.4   1:12:04.4    
     4      44  JACOB CHANEY              172   16    2     20:55.0    4     54:19.8   1:15:14.9    

Male 20 to 29

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  RYAN HAMANN               106   22    1     17:25.2    1     38:55.8     56:21.0    
     2      16  ALEX JESCHKE              170   22    2     17:45.5    2     44:36.4   1:02:21.9    
     3      18  RYAN HAUG                 110   27    3     18:25.7    3     44:28.0   1:02:53.8    
     4      26  JOSHUA BAYLESS            104   25    4     20:22.1    4     46:43.0   1:07:05.1    
     5      35  RYAN SKINNER              105   29    5     20:54.3    5     48:53.8   1:09:48.1    
     6      36  QUENTIN YOUNG             109   20    8     23:45.7    6     46:20.1   1:10:05.9    
     7      37  WILLIAM KANE              108   28    9     30:34.9    7     40:35.4   1:11:10.4    
     8      41  TYLER PENDERGRAFT         102   26    6     22:47.6    8     50:11.9   1:12:59.6    
     9      43  WALTER SANCHEZ            107   27    7     23:35.7    9     51:31.0   1:15:06.8    

Male 30 to 39

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  JEREMY CROCKER            114   37    2     17:45.1    1     38:41.6     56:26.8    
     2       7  CHUONG DOAN               120   37    9     19:52.8    2     38:05.8     57:58.6    
     3       8  JON SINK                  125   35    5     18:46.4    3     39:59.4     58:45.9    
     4      11  MATT EPPERSON             124   34    3     18:09.7    4     42:39.4   1:00:49.2    
     5      12  RJ JUBBER                 116   30    8     19:40.6    5     41:34.9   1:01:15.5    
     6      14  SCOTT LILLIS              119   38    6     18:49.0    6     42:33.1   1:01:22.2    
     7      17  JUSTIN KNAPP              117   30    1     17:11.1    7     45:39.4   1:02:50.5    
     8      20  SHAWN JORDAN              118   38   12     21:50.5    8     41:52.4   1:03:43.0    
     9      21  DEAN FEUERBORN            168   36    4     18:41.2    9     46:07.1   1:04:48.3    
    10      29  MARK JOHNSON              113   33   10     21:11.4   10     46:04.2   1:07:15.6    
    11      31  PHILIP NELSON             169   30    7     19:38.4   11     48:53.0   1:08:31.5    
    12      40  JAMES MAHONEY             115   34   11     21:32.6   12     50:34.4   1:12:07.1    
    13      53  RICKY MERRELL             123   32   13     28:47.6   13     57:30.9   1:26:18.6    
    14      54  RUSSEL MERRELL            122   34   14     28:47.7   14     57:31.4   1:26:19.1    

Male 40 to 49

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  CHRIS LOCKE               138   45    3     18:19.5    1     36:30.0     54:49.6    
     2       3  ERIC STRUCKHOFF           134   45    5     19:37.6    2     36:43.3     56:20.9    
     3       6  ROBERT KERLEY             135   42    4     18:40.8    3     38:05.4     56:46.3    
     4      10  JEFF HAYOB                133   46    2     18:16.6    4     41:47.5   1:00:04.2    
     5      13  BOB TARNE                 160   47    1     18:11.0    5     43:07.5   1:01:18.5    
     6      22  JOE VOHS                  166   46    6     21:46.2    6     43:39.2   1:05:25.5    
     7      30  STORRY SEIFERT            171   44    9     23:48.0    7     43:38.4   1:07:26.4    
     8      32  MITCH BRIM                163   48    7     21:48.8    8     47:34.6   1:09:23.5    
     9      42  JON VAWTER                136   41    8     23:05.2    9     51:11.9   1:14:17.1    
    10      51  GREGG RIESS               139   44   10     29:43.5   10     52:53.4   1:22:36.9    

Male 50 and over

 
         Overall                                    ---- Run ----    ---- Bike ----       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1      15  DAVID SCHAUFLER           146   51    1     18:50.3    1     42:54.9   1:01:45.2    
     2      24  MATT ERNST                147   50    2     20:16.6    2     46:37.3   1:06:53.9    
     3      38  DAN MURRAY                148   53    3     21:52.2    3     50:11.2   1:12:03.5    
     4      47  RANDY WAGNER              145   59    4     25:10.9    4     53:49.5   1:19:00.5    

Short Course Cyldesdale

Male Overall Winners

 
         Overall                                    ------  ------   ------  ------       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  BEN BRADY                 161   31    2     21:03.4    2     43:16.3   1:04:19.8    

Male 0-99

 
         Overall                                    ------  ------   ------  ------       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  MARCUS DUDLEY             157   39    2     22:43.5    1     45:13.2   1:07:56.8    
     2       3  JEFF TRADER               151   49    6     25:34.4    2     45:54.3   1:11:28.8    
     3       4  TOM WOODFIN               152   40    1     21:54.3    3     50:12.9   1:12:07.2    
     4       5  ADAM CATER                154   37    4     23:47.5    4     49:02.0   1:12:49.6    
     5       6  STEVE ROGERS              153   31    3     22:46.7    5     50:41.9   1:13:28.6    
     6       7  RIC VOELKER               155   38    5     24:48.0    6     55:44.6   1:20:32.7    

Unicycle

Male Overall Winners

 
         Overall                                    ------  ------   ------  ------       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  BLACK COFFEE              158   43    3     17:59.5    3   1:13:02.1   1:31:01.6    

Male 0-99

 
         Overall                                    ------  ------   ------  ------       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  UNCLE A DOG               159   37    1     19:14.9    1   1:36:25.0   1:55:40.0    

Short Course Team

Female Overall Winners

 
         Overall                                    ------  ------   ------  ------       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  JENNY CLARK               206   46    1     18:50.4    1     41:12.3   1:00:02.8    

Female 0-99

 
         Overall                                    ------  ------   ------  ------       Total  
  Place   Place   Name                  Bib No  Age  Rnk     Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  HEATHER HUGHES            200   36    1     24:42.0    1     54:17.5   1:18:59.5