Ogallala Triathlon

Age Group Results

July 23, 2011


Questions about results: email runsfar@kc.rr.com RaceDay Timing Solutions


Overall Female Overall Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

10

Analisa Colglazier

46

29

1

11:27.5

1:48.8

1

52:51.8

1:08.6

1

22:55.4

1:30:12.1

 

Female 18 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

38

Jessica Madron

73

18

3

11:41.8

2:06.0

2

1:10:29.8

0:54.8

1

27:00.2

1:52:12.9

2

48

Elizabeth Regier

18

16

4

15:51.2

3:21.1

1

1:06:37.8

0:48.8

2

31:51.5

1:58:30.6

3

72

Laurel Huebner

14

13

1

11:21.3

3:05.8

4

1:22:56.2

1:11.4

3

36:20.8

2:14:55.6

4

76

Grace Selee

31

11

2

11:41.3

3:20.9

3

1:16:38.5

1:45.2

4

48:47.6

2:22:13.6

 

Female 19 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

13

Charity Miles

79

22

5

11:13.6

2:55.5

1

1:00:44.8

0:14.0

1

20:23.9

1:35:32.0

2

15

Erika Moog

80

28

9

11:24.8

1:36.1

5

1:02:57.4

0:20.2

2

21:34.6

1:37:53.2

3

21

Alexa Krajewski

22

22

4

11:03.5

2:33.6

2

1:01:29.9

0:42.6

4

25:36.4

1:41:26.2

4

31

Nicole Gooder

57

27

6

11:14.3

2:13.2

3

1:02:09.7

0:23.2

6

31:22.2

1:47:22.6

5

40

Ashley Houtwed

61

27

13

15:04.0

2:06.9

4

1:02:37.0

0:50.0

7

32:01.0

1:52:39.1

6

42

Jasmine Khamouna

65

19

7

11:15.1

1:46.6

11

1:16:24.5

0:34.2

3

24:54.0

1:54:54.6

7

49

Emily Green

58

23

3

11:02.4

4:05.9

8

1:12:03.1

0:51.4

5

31:20.6

1:59:23.6

8

50

Candace Fredericks

32

27

14

15:51.1

3:21.5

7

1:07:57.4

0:52.3

8

33:11.6

2:01:14.1

9

55

Hannah Flaming

23

20

8

11:17.5

2:01.4

6

1:06:25.3

0:23.9

14

43:11.5

2:03:19.8

10

57

Amber Pierce

5

24

10

11:44.0

2:05.1

9

1:14:01.3

0:25.8

10

37:14.2

2:05:30.5

11

61

Jennifer Hayes

3

26

1

9:00.3

3:14.8

10

1:14:46.9

0:59.7

12

39:59.9

2:08:01.7

12

68

Annie Lofgren

71

23

11

11:58.9

2:47.0

13

1:19:56.6

0:25.8

9

36:18.4

2:11:26.8

13

74

Sarah Most

81

22

12

14:55.1

3:02.3

12

1:18:32.2

1:09.8

13

40:39.2

2:18:18.7

14

78

Josie Williams

98

20

2

10:21.3

5:16.7

14

1:38:12.4

0:55.5

11

39:10.2

2:33:56.3

 

Female 30 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

26

Ann Blakely

42

32

5

14:18.1

2:02.8

1

59:44.0

1:17.4

1

27:38.0

1:45:00.6

2

27

Jenny Johnston

63

37

2

12:51.3

1:34.5

2

1:02:15.7

0:34.9

2

28:20.7

1:45:37.3

3

35

Chrissy Wiegand

97

35

3

13:13.0

1:34.1

3

1:02:28.3

1:12.1

4

31:34.2

1:50:01.9

4

45

Elizabeth Draper

51

37

1

12:14.1

3:18.0

5

1:07:46.6

1:20.4

3

31:18.9

1:55:58.2

5

46

Toni Guthrie

59

31

7

14:59.6

1:58.1

4

1:06:37.0

0:37.4

5

32:10.4

1:56:22.8

6

62

Julie Gamble

27

33

4

13:47.5

9:15.1

6

1:09:25.4

1:19.9

7

34:16.1

2:08:04.2

7

65

Michele Newell

82

35

9

19:12.2

2:24.2

7

1:14:00.5

1:30.0

6

33:07.5

2:10:14.5

8

86

Sherri Buffington

9

35

8

15:20.0

3:54.9

8

1:58:43.1

0:59.0

8

1:04:52.0

3:23:49.1

 

Female 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

28

Jody Huckfeldt

62

49

7

13:57.5

1:35.2

1

1:01:46.6

0:17.4

2

28:38.8

1:46:15.8

2

37

Dee McCroden

25

47

3

11:52.7

2:16.0

2

1:02:42.5

0:09.2

3

33:13.3

1:50:13.9

3

41

Kelle Dillehay

50

40

5

12:18.9

2:46.0

4

1:09:17.4

0:59.6

1

27:39.5

1:53:01.4

4

51

Mary Manero

76

46

2

11:10.5

2:33.5

3

1:07:05.9

2:15.4

6

38:30.1

2:01:35.6

5

52

Eileen Hoffman

103

41

1

8:53.9

4:13.8

5

1:11:00.5

1:00.4

4

36:42.7

2:01:51.5

6

64

Trudi Schiel

12

48

8

14:37.3

2:33.8

6

1:12:49.7

0:37.0

5

37:41.2

2:08:19.1

7

75

Susan Davis

49

44

6

12:45.5

2:08.7

7

1:22:19.2

1:24.7

7

39:46.3

2:18:24.6

8

82

Allison Huebner

15

42

4

11:53.3

3:09.6

8

1:44:32.5

1:13.3

8

50:08.0

2:50:57.0

9

85

Jana Thomas

8

44

9

15:22.3

4:35.8

9

1:57:56.9

1:01.0

9

1:04:52.4

3:23:48.5

 

Female 50 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

25

Mary Pierce

6

51

4

14:06.9

2:20.2

1

59:10.0

0:21.6

1

28:49.4

1:44:48.2

2

34

Robyn Thompson

19

50

2

11:54.3

1:10.8

2

1:04:30.7

0:54.0

2

31:26.6

1:49:56.5

3

56

Renae Bottom

13

52

7

16:46.4

3:40.8

3

1:06:02.9

2:12.8

5

35:54.0

2:04:36.9

4

58

Bernadette Smith

1

55

6

15:32.3

2:43.9

5

1:12:07.8

0:34.9

6

35:55.0

2:06:53.9

5

63

Marilyn Tolle

33

53

8

19:48.9

1:29.6

4

1:11:43.0

0:25.4

4

34:42.6

2:08:09.7

6

66

Doris Davis

10

54

1

11:42.5

2:55.6

6

1:16:33.8

0:38.5

7

39:04.5

2:10:55.0

7

69

Cheryl Uhrmacher

91

56

3

13:43.9

2:23.7

7

1:21:22.8

0:54.0

3

33:14.8

2:11:39.4

8

77

Linda Selee

29

55

5

14:27.7

3:00.6

8

1:26:46.1

1:29.4

8

43:04.9

2:28:48.9

 

Overall Male Overall Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

1

Jeremy Spurgin

11

36

1

10:01.8

1:38.4

1

42:45.0

0:42.8

1

21:10.2

1:16:18.2

 

Male 18 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

30

Connor Kilmurray

66

17

1

11:13.1

2:24.2

1

1:08:53.6

0:56.2

2

23:08.4

1:46:35.5

2

53

Matt Gastlneau

7

18

2

14:06.2

6:01.0

2

1:19:39.1

0:57.1

1

21:11.2

2:01:54.6

3

81

Will Huebner

16

9

3

15:35.4

2:42.6

3

1:39:27.2

0:51.8

3

41:12.2

2:39:49.4

4

84

Eli Huebner

17

10

4

15:42.6

2:32.7

4

1:45:20.9

1:15.3

4

49:35.0

2:54:26.7

 

Male 19 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

5

Scott Wallace

96

29

1

9:07.1

0:51.6

2

49:56.9

0:36.2

2

23:16.2

1:23:48.3

2

6

Daniel Gibson

56

20

7

13:05.1

1:31.2

1

49:04.9

0:06.0

1

21:24.6

1:25:12.0

3

8

Preston Wallace

92

26

3

11:15.6

1:17.5

3

51:48.5

0:30.0

4

24:32.6

1:29:24.4

4

33

Travis Sweester

90

20

2

10:04.5

3:10.9

5

1:09:08.8

0:32.9

5

26:29.6

1:49:26.9

5

36

Thomas Knott

67

22

5

11:39.0

11:09.7

4

1:02:53.2

0:41.0

3

23:42.0

1:50:05.2

6

39

Zach Gould

104

25

6

11:57.6

2:01.2

6

1:09:11.3

0:31.6

6

28:52.2

1:52:34.0

7

59

Brandon Segelke

86

19

8

15:13.6

3:50.1

8

1:12:14.8

0:41.1

8

35:07.5

2:07:07.4

8

60

Mike Shea

88

24

9

18:12.4

5:27.2

7

1:10:52.7

0:55.9

7

32:16.0

2:07:44.3

9

83

Deke Jones

2

26

4

11:32.1

4:02.0

9

1:44:00.0

1:00.8

9

51:24.1

2:51:59.1

 

Male 30 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

7

Tanner Pettera

83

31

2

10:04.3

1:10.4

2

53:21.4

0:35.7

1

24:07.9

1:29:20.0

2

11

Jason Gale

55

35

1

9:30.3

1:27.4

1

51:44.4

0:32.2

7

28:04.6

1:31:19.1

3

16

Chad Keller

64

31

5

13:01.3

2:37.4

3

56:50.7

0:30.1

2

25:32.1

1:38:31.7

4

20

Jarrod Meinheit

78

31

3

10:25.8

0:49.9

4

58:48.4

0:48.9

8

29:58.4

1:40:51.6

5

23

Kevin Fuller

24

39

8

13:54.4

2:27.8

5

1:00:01.0

0:23.5

4

27:15.2

1:44:02.1

6

32

Scott Brogden

44

32

6

13:25.2

1:22.7

6

1:06:28.0

0:31.9

3

27:03.6

1:48:51.6

7

44

Patrick Korth

70

30

4

12:48.4

3:06.2

7

1:09:06.5

3:01.4

6

27:26.5

1:55:29.3

8

47

Jim Korth

69

33

7

13:35.5

5:09.8

8

1:09:17.2

3:00.8

5

27:25.6

1:58:29.0

 

Male 40 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

4

Winston Renfrow

85

40

1

9:01.6

0:52.8

1

48:14.9

0:51.5

1

22:59.3

1:22:00.3

2

9

Mark Cullinan

48

47

2

9:37.1

1:36.4

3

53:06.7

0:18.0

2

24:59.6

1:29:38.1

3

12

Herb Beaven III

41

43

6

12:11.3

4:00.5

2

49:11.4

2:11.0

3

25:25.6

1:33:00.0

4

14

Mike Gaudreault

100

42

3

10:33.4

1:28.7

4

56:29.5

1:27.0

6

26:19.2

1:36:18.0

5

17

David Spencer

89

40

8

13:27.6

2:02.9

5

56:58.3

0:20.8

7

27:05.2

1:39:55.1

6

18

Jared Wach

4

43

9

14:52.5

2:10.6

6

57:03.0

0:25.6

4

25:41.1

1:40:12.9

7

24

Jerry Hoffman

60

44

5

11:30.4

2:59.9

7

58:36.1

1:58.5

8

29:12.5

1:44:17.6

8

29

Leland Poppe

101

49

4

11:11.2

2:31.5

9

1:05:26.9

1:09.8

5

26:10.1

1:46:29.6

9

43

Steve Elmshaeuser

52

41

7

12:58.5

3:26.4

8

58:36.1

2:50.2

12

37:18.4

1:55:09.8

10

67

Kerry Wyatt

75

49

11

15:38.6

3:09.3

12

1:19:23.7

1:07.6

9

31:50.4

2:11:09.6

11

70

Lonnie Folchert

26

45

12

23:43.0

1:14.7

10

1:13:03.7

1:38.7

10

33:20.9

2:13:01.2

12

73

Michael Knott

68

48

10

15:01.0

6:47.7

11

1:17:58.9

3:48.4

11

33:31.4

2:17:07.7

 

Male 50 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

2

John Marsh

77

52

1

10:09.4

0:48.2

1

43:55.9

0:41.4

2

21:53.6

1:17:28.7

2

3

Wayne Wallace

94

54

2

10:18.1

1:05.8

2

45:14.2

0:45.0

1

20:52.0

1:18:15.3

3

19

Larry Wallace

95

52

4

12:03.6

1:39.1

4

1:00:13.6

0:30.3

3

26:17.6

1:40:44.5

4

22

David Couatre

45

53

3

11:16.2

3:07.8

3

58:57.3

1:10.6

4

28:23.1

1:42:55.2

5

54

Scott Selee

30

52

6

19:47.7

3:51.0

5

1:05:06.8

1:33.8

5

32:45.3

2:03:04.8

6

71

Karl Elmshaeuser

28

50

5

18:47.6

4:50.8

6

1:10:53.2

1:24.3

6

38:25.4

2:14:21.5

 

Male 60 to 69

 

Overall

 

------- Swim -------

T1

------- Bike -------

T2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

Rnk

Time

Time

1

79

Terry Fowler

54

61

1

11:38.3

3:00.3

2

1:33:28.2

0:45.1

2

46:10.3

2:35:02.2

2

80

John Shadle

87

68

2

22:19.7

6:27.7

1

1:23:39.0

4:27.6

1

40:44.4

2:37:38.5


Ogallala Triathlon Relay Team

July 23, 2011


Questions about results: email runsfar@kc.rr.com RaceDay Timing Solutions


 
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    
 
    1       36                                                                              1:44:00.1  
                     36    Deeann Jensen                 Swim           3       11:12.2       11:12.2  
                     36    Jason Jensen                  T1             3        0:44.9       11:57.1  
                     36    Dan Jensen                    Bike           1     1:01:26.8     1:13:23.9  
 
    2       35                                                                              1:44:47.1  
                     35    Tim Townsend                  Swim           1       10:49.1       10:49.1  
                     35    Tonya Townsend                T1             4        0:50.4       11:39.5  
                     35    Trudy Merritt                 Bike           3     1:05:49.6     1:17:29.2  
 
    3       99                                                                              1:53:25.0  
                     99    Mel McNa                      Swim           2       10:50.8       10:50.8  
                     99    Jan Wright                    T1             6        0:59.5       11:50.4  
                     99    Sue Mulligan                  Bike           5     1:12:22.3     1:24:12.8  
 
    4       38                                                                              1:53:57.0  
                     38    Chawnta Durham                Swim           6       11:37.2       11:37.2  
                     38    Jennifer Wellan               T1             1        0:37.5       12:14.8  
                     38    Cynamon Eshelman              Bike           4     1:07:46.8     1:20:01.7  
 
    5       34                                                                              1:55:47.3  
                     34    Karen Hatch                   Swim           4       11:17.6       11:17.6  
                     34    Rachel Hatch                  T1             7        2:43.5       14:01.1  
 
    6       39                                                                              2:15:08.5  
                     39    Angela Svoboda                Swim           5       11:25.6       11:25.6  
                     39    Kevin Pierce                  T1             5        0:57.4       12:23.0  
                     39    Emiel Ysebaert                Bike           6     1:16:42.8     1:29:05.9  
 
    7       37                                                                              2:17:24.7  
                     37    Koy McGee                     Swim           7       15:26.3       15:26.3  
                     37    Sydney Barner                 T1             2        0:41.5       16:07.9  
                     37    Blake Barner                  Bike           7     1:24:35.0     1:40:42.9